Międzynarodowy Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku, a ustanowiony został przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku.

Jest to niewątpliwie jeden z najmilszych dni w całym roku. Kobiety z całego świata w tym dniu obdarowuje się prezentami, kwiatami czy chociażby życzeniami. W Polsce święto to stało się bardzo popularne w okresie PRL-u. Początkowo ofiarowywano płci żeńskiej goździki, a w późniejszych latach tulipany, których tradycja przetrwała do dziś. Publikowano również portrety kobiet z różnych sektorów życia gospodarczego. Zgodnie z opiniami Władysława Gomułki: „Nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”.

W zakładach pracy czy szkołach Dzień Kobiet był obchodzony obowiązkowo, w tym również w naszym Jagiellończyku. W latach 1978-1985 (z których pochodzą niżej zamieszczone zdjęcia) szkoła świętowała ten dzień hucznie i z ogromnym entuzjazmem. Nie zabrakło w tym dniu także rozrywki, ponieważ jedną z tradycji w II LO w tym dniu było organizowanie wyborów na „Miss II LO”. Wybierano w tym czasie kandydatkę na Miss, która nie miała jedynie wyróżniać się niespotykaną urodą, ale także poszczególnymi umiejętnościami, takimi jak na przykład znajomość sztuki kulinarnej.

„Kilkuletnią tradycją naszej szkoły są wybory „Miss II LO” z okazji 8 marca. Wszystkie dziewczyny były ładne, lecz Miss mogła zostać tylko jedna. I tak się stało – została nią uczennica klasy II A , Monika Konopko. Drugą atrakcją była sztuka „Romeo i Julia” w wykonaniu klasy IV C.” - notka z jednej z kronik naszej szkoły na temat przebiegu jednego z konkursów piękności. Jak możemy zauważyć, nasza społeczność szkolna już od wielu, wielu lat miała świetne pomysły jak celebrować takie święto jak Dzień Kobiet.

 

Opracowała: Wiktoria Gąsak oraz Julia Malinowska z klasy II A