Definicja słowa komputer
Krótka historia PC-ta
Kalendarium
Budowa komputerów klasy IBM
Konfiguracje i ceny komputerów
 


|0-1899| |1900-1942| |1943-1967| |1968-1987| |1988-2002|

1988 - W zakładach Lochheeda oblatano prototyp "niewidzialnego" bombowca B-2. Samolot ten nie mógłby powstać bez komputerowego wspomagania prac projektowych i konstrukcyjnych. Tak samo nie może latać bez komputerowego układu sztucznej stateczności. Podejrzewam że do B-2 należy rekord ilości komputerów pracujących na pokładzie statku powietrznego: we wszystkich systemach samolotu jest ich 168.
- W Niemczech powstały pierwsze optoelektroniczne układy cyfrowe - wstęp do konstrukcji komputera świetlnego. Jak to bywa z każdą nową technologią, na każdym kroku były niezwykle obiecujące rezultaty i całe góry nieprzewidzianych trudności.
- Na brytyjskim Uniwersytecie Cambridge odkryto półprzewodnikowe właściwości poliacetylenu. Naukowcy spodziewają się, że dzięki optycznym właściwościom poliacetylenu uda się zbudować bardziej upakowane elementy dla komputerów optoelektronicznych.
- W Nowym Jorku arcymistrz Gari Kasparow zwyciężył w pokazowym meczu z komputerem szachowym IBM Deep Thought.
- Amerykańscy naukowcy Patterson, Gibson i Katz opisali pomysł pamięci masowych typu RAID (Redundant Array of Independent Disks). Idea polegała na wspólnej pracy kilku dysków typu Winchester, zorganizowanej tak, by pełna zawartość każdego z nich mogła być w razie awarii odtworzona z częściowych kopii, zapisanych na pozostałych dyskach.
1989 - Seymour Cray skonstruował superkomputer Cray-3, osiągający 5 miliardów operacji na sekundę. Komputer ten był zbudowany z układów z arsenku galu (GaAs) o skali integracji właściwie nie porównywalnej z niczym istniejącym, co wymuszało unikalną konstrukcję. Otóż cała maszyna była zanurzona w cieczy chłodzącej, która była przepompowywana przez wnętrza układów. Z powodu kłopotów technicznych wykonano tylko kilka prototypowych egzemplarzy. Największym odbiorcą superkomputerów Craya był Departament Obrony USA i przemysł lotniczy. Nic zatem dziwnego, że po zakończeniu "zimnej wojny" firma popadła w tarapaty finansowe, i została sprzedana. Markę Cray uratowały serie "spokojniejszych" superkomputerów, przeznaczonych dla ośrodków akademickich i naukowych. Kilka sztuk pracuje też w Polsce.
- Twórca Lisy i Macintosha Steven Jobs założył nową firmę, która miała zrealizować jego wizję - komputer osobisty NeXT. Ów niedościgły ideał miał procesor Motorola 68040, procesor sygnałowy DSP (realizujący operacje takie, jak współczesne rozszerzenia MMX, SSE, 3DNow!), minimum 8 MB RAM (ówczesny PC/AT - 2 MB), stację dyskietek 2,88 MB. Systemem operacyjnym był UNIX z graficznym interfejsem użytkownika. Funkcje graficzne realizował moduł Display PostScript. NeXT był kolejnym komputerem "za dobrym" na swoje czasy; w założeniu miał być uniwersalną maszyną na biurko, a nadawał się bardziej do klasy silnych profesjonalnych stacji roboczych. Zaryzykuję twierdzenie że ostatnimi gwoździami do trumny NeXTa były niestandardowa stacja dyskietek (wówczas podstawowe urządzenie wymiany danych ze swiatem zewnętrznym) i wyjątkowo niefortunna obudowa - spory czarny sześcian. Ttrzeba było mieć ogromny stół żeby w miarę wygodnie pomieścić się się z gospodarstwem.
O Nexcie przypomniał mi kolega który wówczas pisał artykuł o wielkich wsypach z historii informatyki. Postanowiłem zapytać znajomego w Stanach czy zetknął sięz czymś takim, może jakieś ciekawostki, itd. Odpisał że nawet kiedyś mieli NeXTa. Nazywali go "urną z prochami Jobsa" (Jobs' coffin).
- 13 października, w piątek, sieć komputerowa NASA została zainfekowana wirusem WANK (Worms Against Nuclear Killers). Pozornie jedynym związkiem NASA z czymkolwiek jądrowym była izotopowe źródło zasilania sondy Galileo, akurat oczekującej na wyniesienie na orbitę. Szybko okazało się jednak, że niektóre ośrodki NASA (JPL i Caltech) są połączone także z siecią Departamentu Energetyki (DOE - Department of Energy), działającą, podobnie jak sieć NASA, w standardzie DECNET. Wirus błyskawicznie rozprzestrzeniał sie w sieci wykorzystując fakt że wielu (większość?) użytkowników używało hasła dostępu identycznego z nazwą konta.
1990 - 15 stycznia nastąpił "czarny dzień" największej amerykańskiej sieci telekomunikacyjnej AT&T (dawniej część Bella). Błąd w oprogramowaniu komputerów sterujących międzymiastową siecią telefoniczną unieruchomił (a właściwie ogłupił) większą część sieci na całe dziewięć godzin. Wadliwa była nowa wersja oprogramowania, powodująca lawinowe restartowanie komputerów w centralach przy większym natężeniu ruchu w sieci. Dla ogółu Amerykanów była to apokaliptyczna i niezrozumiała katastrofa bez precedensu. Zarząd AT&T, na spółkę z władzami, postanowił wykazać się czujnością i urządził ogólnokrajową nagonkę na hackerów. Cała afera, przeprowadzona według najlepszych, socjalistycznych wzorów, walnie przyczyniła się do powstania hackerstwa w jego dzisiejszej postaci i rozmiarach. Albowiem wówczas praktycznie nie było ludzi lub grup atakujących sieci komputerowe z przyczyn ideowych. "Samotnych geniuszy", penetrujących rządowe i firmowe sieci dla sportu lub idei (jak ten rok wcześniej), można było policzyć na palcach, a resztę stanowili amatorzy korzystania z usług telefonicznych za fryko (phreakerzy :). A ci w duchu życzyli zdrowia firmom telekomunikacyjnym, a sobie samym ciszy wokół całej sprawy.
1991 - Tim Berners-Lee wraz z Robertem Caillou z CERN (Centre des Etudes et Rechearches Nucleaires) w Genewie ogłosili propozycję systemu dostępu do informacji, który połączeniami między hipertekstowymi dokumentami w sieci komputerowej rozprzestrzeni się na cały świat. Ktoś zaproponował nazwę World Wide Web.
- Linus Torvalds z Unwersytetu Helsińskiego opracował odchudzoną wersję Unixa, przeznaczoną dla komputerów osobistych. Nowy system operacyjny nazwany Linux, zachował wszystkie dobre cechy pierwowzoru: szybkość i stabilność pracy, wielozadaniowość i wbudowaną obsługę sieci komputerowych na TCP/IP. Jest przy tym mniejszy i łatwiejszy w konfiguracji od Unixa. W dodatku może współistnieć z DOSem i MS Windows w obrębie jednego komputera. Thorvalds udostępnił swój system wszystkim chętnym za darmo. Zezwolił także na modyfikacje i dystrybucję nowych wersji instalacyjnych. Nowy system operacyjny spotkał się z nadspodziewanie ciepłym przyjęciem, zarówno wśród użytkowników, jak i wśród programistów. Wkrótce nowe dystrybucje zawierały darmową odmianę X-Windows - XFree86, menedżery okienek, a także dużo oprogramowania użytkowego.
- Oficjalnie zniesiono zakaz prowadzenia działalności handlowej w Internecie. Bez komentarza.
- Awaria komputerów nowojorskiej sieci telekomunikacyjnej odcięła na wiele godzin połączenia telekomunikacyjne z portami lotniczymi Kennedy, La Guardia i Newark. Dotąd nikt nie wie dlaczego nie doszło do żadnego wypadku. Wszystkie połączenia telefoniczne i łącza danych systemu kontroli ruchu lotniczego także były obsługiwane przez miejską sieć telefoniczną. No cóż, rzecz działa się w kraju wszelkich możliwości. To przecież tam w czasie wojny secesyjnej wywiad wojskowy był zlecony prywatnej firmie detektywistycznej pana Pinkertona.
- W USA pojawił się program Pretty Good Privacy, przeznaczony do szyfrowania osobistych depesz wysyłanych pocztą elektroniczną. Działający na zasadzie klucza asymetrycznego programik dawał kod odporny nawet na wysiłki agencji rządowych. Jak to bywa w warunkach demokratycznych, wzmiankowane agencje (a konkretnie NSA - National Security Agency) dostały amoku z wściekłości. Autor, Phil Zimmerman, o mały włos nie poszedł siedzieć na długie lata.
1992 - Powstał mikroprocesor DEC Alpha, zawierający 1,7 miliona tranzystorów. Procesor jest przeznaczony dla szybkich stacji roboczych i serwerów, pracujących z systemem operacyjnym Unix i pochodnymi.
- Firmy IBM, Apple i Motorola poracowały procesor POWER PC, wraz z układami peryferyjnymi. Nowe układy zastosowano w nowych komputerach Apple MacIntosh. Są to jak dotąd jedyne komputery o architekturze RISC, przeznaczone do użytku w biurze lub w domu.
1993 - Intel wyprodukował pierwsze mikroprocesory z serii Pentium. Pentium jest właściwie małym procesorem superskalarnym, zdolnym do wykonywania dwóch instrukcji jednocześnie. Jeden z dwóch procesorów wewnętrznych jest wyposażony w koprocesor zmiennoprzecinkowy.
- Firma Apple zaprezentowała nowatorski komputerek o nazwie Newton. Urządzenie wyposażone było w zajmujący niemal całą powierzchnię obudowy dotykowy ekran ciekłokrystaliczny (366x240 pikseli) i nie miało klawiatury. Do komunikowania się z maszynką wykorzystywany był ekran dotykowy - Newtona wyposażono w mechanizm rozpoznawania pisma ręcznego. Klawiatura była w razie potrzeby wyświetlana na ekranie. Newton był pierwszym palmtopem - komputerem mieszczącym się w dłoni (palm oznacza też wewnętrzną stronę dłoni). Niedoskonały system rozpoznawania pisma sprawił że Newton okazał się bardziej ciekawostką niż użytecznym urządzeniem.. Koncepcję "rysikowca" po latach wykorzystali inni producenci.
- W japońskim Narodowym Laboratorium Lotnictwa i Kosmonautyki uruchomiono "cyfrowy tunel aerodynamiczny" - system, umożliwiający numeryczne modelowanie własności konstrukcji lotniczych w dowolnym zakresie prędkości.
1994 - W CKRL w Warszawie uruchomiono symulator radarowej kontroli ruchu lotniczego SKL 9304/PL. Symulator, rozwijany przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych od lat 80, był zmodernizowaną wersją symulatora typu 9304, zbudowanego dla portu lotniczego Berlin - Schönefeld. Zamierzony jako ultranowoczesny, w dniu uruchomienia był już beznadziejnie przestarzały; na głucho zamknięta architektura, przykuta na amen do sprzętu dawno minionej generacji (np. komputer obsługujący konsole pseudopilotów MUSI być AT-286), oprogramowanie napięte jak baranie oczy. Tak oto w czasach rewolucji mikroelektronicznej kończą "długofalowe programy". Co nie zmienia faktu że symulator SKL 9304 pod koniec roku 2001 działa nadal bez zarzutu.
1995 - W maju wyprodukowano pierwszy egzemplarz seryjny Boeinga 777-200, pierwszy samolot zaprojektowany i wdrożony do produkcji wyłącznie metodami komputerowymi - CATIA (Computer-Aided Three-Dimensional Interactive Application) i ELFINI (Finite Element Analysis System). Próbny montaż zespołów samolotu przeprowadzono także "na ekranie", przy użyciu techniki nazwanej EPIC (Electronic Preassembly Integration on CATIA).
- Na Uniwersytecie Tokijskim uruchomiono superkomputer GRAPE-4 (GRAvity PipE 4) o szybkości przetwarzania biliona operacji na sekundę. Jest to komputer równoległy (1692 procesory), specjalizowany do obliczeń astrofizycznych, a konkretnie wzajemnego wpływu grawitacyjnego wielu ciał - stąd nazwa.
1996 - Po wielkiej kampanii reklamowej Microsoft zaprezentował MS Windows 95, zasługujące już ma miano systemu operacyjnego. Mimo wszystkich niewątpliwych zalet i wreszcie przemyślanego interfejsu użytkownika Windows 95 okazał się "królem poprawek" - regularnie wydawane oficjalne zestawy do wulkanizacji (Official Service Releases - OSR) stały się tradycją. Co drugi OSR dostaje lekką kosmetykę i jest szumnie ogłaszany nowym rewolucyjnym osiągnięciem. Za każdym razem ludność rzuca się na nie jak szczerbaty na suchary; instalowanie coraz to nowych wersji stało się rodzajem sportu. Niby lanie Microsoftu jest już oklepane, ale nie mogę się powstrzymać :)
- Na rynku pojawiły się nowe stacje robocze Sun Microsystems z procesorem UltraSPARC 64, 64-bitowym superskalarnym procesorem RISC, wykonującym do czterech operacji jednocześnie.
- Wystrzelono sondę marsjańską Pathfinder. Jej komputer pokładowy RAD 6000 jest najpotężniejszą dotąd maszyną na pokładzie statku kosmicznego (oczywiście ziemskiego, bo o innych nic mi nie wiadomo:)). Komputer ma jeden procesor RS/6000 o częstotliwości taktowania ograniczonej do 20 MHz ze względu na oszczędność energii. Pamięć operacyjna ma 128 MB.
- W USA zaczęły obowiązywać nowe normy, dotyczące techniki transmisji i okablowania abonenckich linii telekomunikacyjnych, pozwalających na osiągnięcie prędkości transmisji rzędu 100 megabitów na sekundę (standard ADSL i okablowanie kategorii 5).
1997 - W Sun Microsystems zaprojektowano mikroprocesor PicoJava 1, specjalizowany do wykonywania programów napisanych w języku Java. Wszystko wskazuje na to, że jest to poważna przymiarka do komputera prawdziwie internetowego, którego całe oprogramowanie będzie na bieżąco pobierane z sieci. Niektórzy są zdania że niedługo użytkownicy zejdą do poziomu przy którym trzeba będzie w "helpie" uwzględnić informacje typu "co robić, gdy swędzi na plecach".
- W Sandia National Laboratories zaprojektowano ultrakomputer mogący wykonywać do 1.8 bilionów operacji na sekundę. Jest to komputer równoległy; jego procesor składa się z 76 równoległych bloków z procesorami Pentium Pro. Maszynę o podobnych parametrach zapowiedział także Cray (CRAY T3E-900, 2048 procesorów).
- Arcymistrz szachowy Gari Kasparow przegrał mecz z komputerem IBM RS/6000 Deep Blue. Ten specjalnie przygotowany RS/6000 oprócz dwóch własnych, "przyrodzonych" procesorów, zawiera 256 specjalizowanych procesorów szachowych. Z bardziej prozaicznych zastosowań maszyn typu Deep Blue należałoby wymienić obsługę wspomnianej już wyprawy pojazdu bezzałogowego Pathfinder na Marsa w roku 1996.
1998 - Kevin Warwick, dziekan wydziału cybernetyki uniwersytetu w Reading (Anglia), wszczepił sobie pod skórę mikronadajnik, dzięki któremu był rozpoznawany przez sieć komputerową swego laboratorium. Dziennikarze niezwłocznie mianowali go "pierwszym cyborgiem".
1999 - Pojawiły się pierwsze komputery noszone, połączone z internetem przez zintegrowany telefon komórkowy (albo nawet satelitarny). Konstruktorzy stosują noszone na głowie mikromonitory z wojskowych gogli celowniczych, miniaturowe klawiatury do obsługi jedną ręką i techniki rozpoznawania głosu. Jak dotąd są to konstrukcje eksperymentalne. Czy się przyjmą, czy też zostaną jeszcze jednym z przelotnych dewocjonaliów komputerowych - kto to wie?
- Firma Apple znów porządnie zamieszała w świecie komputerów osobistych, zdominowanym przez PC i wytwory Microsoftu. Zorientowany na zjadaczy internetu komputer iMac stał się więcej niż przebojem sezonu. I to nie tylko w USA. Producenci pecetów rzucili się naśladować półprzezroczystą, niebiesko - białą obudowę iMaca, co dało asumpt do serii głośnych procesów.
- W USA wybuchła nowa afera na temat prywatności korespondencji elektronicznej, wywołana zamiarem instalacji "szpicla" o nazwie Carnivore (mięsożerca) na wszystkich amerykańskich serwerach poczty elektronicznej. Rzut oka na architekturę internetu wyjaśnia że problem dotyczy nie tylko Amerykanów.
- W internecie działało około cztery i pół miliona serwerów. Jezu, co te ludziska tam trzymają...
2000 - Na Uniwersytecie Kalifornijskim uruchomiono pierwszy bioniczny mikroprocesor, łączący monolityczną strukturę krzemową z żywymi komórkami. Czyżby technicy przyszłości mieli szukać żródeł niesprawności systemów dosłownie na węch?
- IBM wraz z Intelem i Silicon Graphics/Cray zaprezentowały seryjny komputer Blue Pacific o wydajności 1 biliona operacji na sekundę. Ulepszone wersje ponoć będą mogły wykonywać 100 bilionów operacji na sekundę. Ze swoim Pentium będę wyglądał co najmniej marnie.
- AMD (American Micro Devices) zaprezentowało "superkomputer dla ubogich" - maszynę ze 128 dwuprocesorowych PC z procesorami Athlon.
- Pod koniec roku były w sprzedaży trzy modele komputerów noszonych (wearable computers).
- obok palmtopów i handheld (to samo, tylko z miniaturową klawiaturą) pojawiła się nowa kategoria komputerów "do ręki". Są to tzw. Tablet PC, maszynki z ekranem dotykowym, o parametrach normalnego PC. Można sobie nawet dokupić składaną kalwiaturę.
- Pewna amerykańska firma, potentat w dziedzinie firewalli, czyli oprogramowania chroniącego pojedyńcze komputery i sieci lokalne przed przenikaniem z internetu wirusów i niepożądanych treści, dała się złapać ze spuszczonymi spodniami. Otóż wyszło na jaw że w oprogramowaniu ukryto własny ranking "miejsc zakazanych", obejmujący konkurencję, organizacje społeczne niechętne ograniczaniu dostępu do informacji i szpiclostwu sieciowemu. No cóż, i bez tego ryj Wielkiego Brata jest jednym ze znaków tych czasów...
2001 - W Strassburgu (Niemcy) dokonano operacji wycięcia torebki żółciowej metodą laparoskopową. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt iż operował lekarz pozostający w Nowym Jorku. Sterowanie skomputeryzowanym robotem poruszającym miniaturowymi narzędziami wprowadzonymi do organizmu pacjentki odbywało się z opóźnieniem około 0.1 sekundy.
- Częstotliwość taktowania mikroprocesorów osiągnęła 2 GHZ (Pentium 4 Intela). Rozdzielczość stosowanych masek do produkcji ich struktur półprzewodnikowych wynosi około 0.1 mikrometra. I to w dwudzieste urodziny "peceta", którego prototyp zaprezentowano publicznie w sierpniu 1981.
- Po zamachach terrorystycznych z 11 września w amerykańskich portach lotniczych rozpoczęto próby systemów rozpoznawania twarzy. System taki porównuje układ charakterystycznych punktów twarzy w polu widzenia kamery z danymi zidentyfikowanych terrorystów. Ma podobno robić to niezależnie od ruchów obserwowanej osoby. Sam pomysł budzi wiele kontrowersji; wielu Amerykanów obawia się że fakt nawet omyłkowej identyfikacji jakiejś osoby będzie wlókł się za nią do końca życia. Inni z kolei sądzą że z czasem w bazie danych znajdą się także osoby zadłużone i inni co naraziły się firmie.
- Microsoft wypuścił na rynek nową odmianę swojego systemu operacyjnego, nazwaną Windows XP. Premiera odbyła się bez zwykłych buńczucznych zapowiedzi. Pewnie dlatego że ledwo parę dni wcześniej koncern uniknął katowskiego topora który miał podzielić go na mniejsze kawałki (sędzia kalosz ! :). Na nowo narodzone Windowsy czekało już parę łat na wykryte w ostatniej chwili dziury (to już bez żadnej reklamy). System został przyjęty z mieszanymi uczuciami, na co wpłynęła tegoroczna epidemia pocztowych wirusów, rozłażących się przez dziury w sieciowym oprogramowaniu Microsoftu. A parę dni po premierze okazało się że piraci opchnęli już 200 tysięcy nielegalnych kopii. Obrazek z warszawskiej giełdy: Co masz? - pytam gościa. -"Flight Simulator 2002, Windows XP, nowości DVD i dwóch gliniarzy - tam, jeden w skórze, drugi w granatowym płaszczu. Kupują mp3 u kumpla." 2002 - Producenci palmtopów i "komputero - komórek" pokazali nowe modele zaopatrzone w energooszczędne wersje procesorów o częstotliwościach taktowania powyżej 1,5 GHz. Znany z filmów science fiction kieszonkowy wideotelefon z dostępem do internetu ma szanse stać się niedrogim produktem handlowym. Niby mój szef doskonale wie że kiedy z nim rozmawiam, siedzę rozwalony bez butów i trzymam nogi w szafce, ale na razie nie kupię sobie czegoś takiego.
- Producenci mikroprocesorów zapowiedzieli wypuszczenie na rynek układów zasilanych napięciem 0,7 V.
- Kolejna afera z oprogramowaniem systemowym dominujących na rynku MS Windows: odtwarzacz filmów i dźwięku z internetu, MS Media Player, pozwala hackerom na wysłanie i uruchomienie kodu na komputerze Bogu ducha winnego użytkownika sieci. Jeden z użytkowników listy dyskusyjnej ZD TalkBack, podpisujący się Burrito Warrior, napisał z tej okazji: "[...] powinno się projektować systemy operacyjne poprawnie, czyli tak, aby ich komponenty można było zainstalować lub usunąć w miarę potrzeby - w tym przypadku Media Player. Dlaczego trzeba trzymać Media Player, Internet Explorera czy inne, razem z ich błędami, nawet jeśli się ich nie używa. Jeżeli je skasuję (w MS Windows to wcale nie oznacza że się ich pozbędę - przyp. JT) , zaczynają się kłopoty z systemem. Faktem jest że większość popularnych systemów operacyjnych jest zaprojektowana okropnie. I to tylko w celu ograniczenia konkurencji." Faktycznie, dominacja Microsoftu w dużej części jest efektem takich praktyk. Jeżeli jakieś oprogramowanie innego producenta staje się popularne, w następnej edycji Windows czy MS Office pojawia się analogiczne MS Cośtam, z reguły słabo działające, ale za to kapiące od nachalnych ozdóbek i traktujące użytkownika jak durnia, który powinien trzymać łapy przy sobie.



Do góry
Index