rozdział I - wstęp

rozdział II - charakterystyka języków programowania

rozdział I - podsumowanie

Visual Basic

Przełomem w programowaniu opartym o język Basic stało się wprowadzenie Visual Basic. Język ten wykorzystywał środowisko Microsoft Windows. Był to język wizualny, gdzie część programowania polegała na graficznym ułożeniu elementów aplikacji. Zamiast pisać bardzo rozbudowane aplikacje, w których znaczna część kodu wykorzystywana była do utworzenia interface (wyglądu) aplikacji, język Visual Basic udostępniał środowisko graficzne, w którym wygląd aplikacji tworzyło się podobnie jak obrazy w programach graficznych. Należało wybrać odpowiedni element wyglądu i narysować go, wybierając jego położenie i rozmiar. Skróciło to znacznie czas tworzenia aplikacji, ponieważ zamiast pisać rozbudowany kod wystarczyło "poskładać" program z dostępnych elementów. Kolejne wersje Visual Basic wprowadziły wiele kolejnych udoskonaleń i ułatwień, oraz możliwość tworzenia 16 i 32 bitowych aplikacji.

Język Visual Basic stał się częścią pakietu Visual Studio. Obecnie dostępna jest wersja 6.0 języka Visual Basic, który w wersji Enterprise Edition jest również częścią pakietu Visual Studio 6.0. Dostępna jest również wersja Visual Basic dla systemu DOS. Język Visual Basic utrzymuje swoją popularność pomimo bardzo silnej konkurencji, m.in. Delphi i Visual C. Język ten jest uważany za łatwiejszy od konkurentów, jednak napisane w nim aplikacje wykonują się wolniej niż aplikacje konkurentów. Język ten posiada wiele wad i zalet, ale umożliwia tworzenie nawet bardzo rozbudowanych aplikacji, a możliwość dołączania nowych kontrolek ActiveX bardzo to ułatwia i przyspiesza.

Mimo że w pełni graficzne środowisko projektowania Visual Basica i język programowania są odległe od wczesnych interpreterów Basica, elegancja i prostota języka oryginalnego Basica pozostały do dziś. Łatwość użycia i duże możliwości Visual Basica to podstawowe przyczyny, dla których został on wybrany językiem programowania aplikacji systemu Windows, takich jak Excel. Ze względu na różne wymagania programistów powstało kilka wersji języka Visual Basic. Wersja Learning Edition (LE) jest najuboższą wersją z obszerną pomocą, przeznaczoną dla początkujących programistów. Wersją podstawową stała się wersja Standart Edition (SE), a nieco rozbudowana wersja Proffessional Edition (PE) zawiera więcej kontrolek i możliwości. Najbardziej rozbudowaną wersją jest wersja Enterprise Edition (EE), która posiada bardzo dużo rozszerzeń i możliwości, w tym również możliwość tworzenia aplikacji typu klient-server. Dostępna jest również wersja Control Creation Edition (CCE), która ułatwia tworzenie własnych kontrolek Visual Basic. Cechy poszczególnych wersji Visual Basic prezentuje Tab.2.

Funkcja EE PE LE CEE
Konfigurowalne srodowisko edycyjne
Wyswietlajšce się listy wartosci, własciwosci, obiektów i metod znacznie przyspieszajšce i ułatwiajace pracę, zastosowane dzięki technologii IntelliSense™ firmy Microsoft z funkcjami QuickInfo, DataTips, Complete Word oraz List Properties/Methods.
+ + + +
Visual Basic Applications Edition, wersja 5.0
Mozliwosc wykorzystania znajomosci Visual Basic w aplikacjach posiadajacych Visual Basic for Applications, jak np. Microsoft Office 97.
+ + + +
Szablony projektów, przykładowe projekty i dokumentacja Books Online
Gotowe szablony i przykładowe projekty ułatwiajace pracę i zrozumienie Visual Basic oraz rozbudowana dokumentacja Books Online.
+ + + +
Dodatki (add-ins)
Zbiór dodatkowych narzędzi ułatwiajacych tworzenie modułów klas, metod, zdarzeń, własciwosci, formantów ActiveX i stron Property Pages.
+ + + +
Wielokrotne projekty
Mozliwosc edycji i analizy składników i aplikacji w jednej instancji Visual Basic.
+ + + +
Dziedziczenie i dziedziczenie wizualne
Mozliwosc dziedziczenia z innych modułów klas i łaczenia formantów ActiveX.
+ + + +
Tworzenie formantów ActiveX
Mozliwosc tworzenia formantów ActiveX wykorzystywanych w produktach wspierajacych ActiveX, m.in. Visual Basic, Visual C++, Visual FoxPro, Microsoft Office, aplikacje internetowe.
+ + + +
Tworzenie aplikacji
Mozliwosc kompilacji do plików typu .EXE lub DLL.
+ + +
Optymalizujšcy kompilator kodu rodzimego
Ponad 20-to krotne przyspieszenie działania aplikacji w stosunku do poprzednich wersji, poprzez zastosowanie kompilacji kodu rodzimego.
+ +
Dokumenty ActiveX
Mozliwosc tworzenia aplikacji Visual Basic, które będš odczytywane przez Internet Explorer.
+ +
Formanty ActiveX dla serwerów
Mozliwosc wykorzystania wielowštkowych bezpiecznych i wydajnych składników dla serwerów.
+ +
Microsoft SQL Server Developer Edition
Mozliwosc tworzenia i testowania baz danych SQL w sieci lokalnej.
+
Application Performance Explorer (APE)
Możliwosć analizy wydajnosci aplikacji rozproszonych.
+
Microsoft Visual Database Tools
Możliwosć tworzenia logicznych i fizycznych baz danych, kwerend klienta i struktur danych serwera.
+


Visual Basic jest aplikacją Windows i sam wykorzystuje interfejs graficzny. Platforma projektowa i środowisko projektowe Visual Basic nosi nazwę Developer Studio. Składa się ono z wielu okien i narzędzi, które pozwalają (i ułatwiają) tworzyć rozbudowane aplikacje działające w środowisku Microsoft Windows. W fazie projektowania programu, główne okno Visual Basic zawiera kilka różnych okien. Każde z nich może być ukryte w miarę potrzeby. Każde z nich ma inne zadanie i jest wykorzystywane do innych czynności niezbędnych przy tworzeniu aplikacji.

Rysunek 2. Główne elementy środowiska programowania języka Visual Basic



  • Pasek Menu jest paskiem rozwijanych, wielopoziomych menu, z których można wybrać polecenia konieczne do ustawienia odpowiednich opcji zarówno tworzonej aplikacji, jak i samego Visual Basic.
  • Pasek narzędziowy Toolbar, jest szeregiem ikon, które tworzą skrót do odpowiednich pozycji menu. Zamiast rozwijać wielopoziomowe menu i wybierać odpowiednie elementy, można kliknąć ikonę, która spowoduje wykonanie tych samych czynności.
  • Okno Form (Object) jest głównym oknem aplikacji. W tym oknie tworzony jest cały wygląd aplikacji, rozmiar, kolor, rozmieszczenie elementów.
  • Okno Project jest oknem zawierającym informację o wszystkich częściach i plikach aktualnie tworzonej aplikacji.
  • Okno Properties to okno, w którym można ustawić właściwości wykorzystywanych elementów, form, kontrolek, obiektów. Można tam ustawić cechy odpowiedzialne za wygląd, położenie, zachowanie poszczególnych elementów. Aby wybrać odpowiednią wartość właściwości, należy wpisać ją w odpowiednie okno lub wybrać jedną z pozycji rozwijanej listy.
  • Okno Form Layout pozwala określić położenie form na ekranie i sprawdzić położenie form przy innej rozdzielczości monitora.
  • Okno Code jest oknem edytora tekstu, w którym można wstawić wykonywalny kod programu. Kod ten to zbiór dostępnych rozkazów, które zostaną wykonane, gdy nastąpi określone zdarzenie, które spowoduje wykonanie odpowiedniej procedury i zawartej w niej kodu.

Wszystkie te elementy należą do platformy Developer Studio. Pomagają one tworzyć aplikację. To jak zostaną wykorzystane i jaką formę przybierze tworzona aplikacja zależy od programisty

Opisy języków programowania

Logo |  Basic |  Pascal |  C |  Visual Basic |  C++ |  Java