-> wstep

-> O P I S Y
__+ Delphi
__+ Pascal
__+ C++

-> autor
Jezyk programowania Delphi jest to kontynuacja rozpoczętego 16 lat temu projektu Andres'a Hejlsberga, który stworzyl pierwsza wersje Turbo Pascala którego wszyscy znamy. W delphi mozna zrobic niemal wszystko. Osoby, które mialy do czynienia z Turbo Pascalem nie powinny miec problemów.
W epoce DOS-u tworzenie aplikacji za pomocą języka programowania takiego jak Turbo Pascal zajmowało bardzo dużo czasu. Dużą jego część poświęcano na tworzenie interfejsu użytkownika.
W momencie pojawienia się systemu Windows programista dostał do ręki nowe narzędzia. Mógł wykorzystać gotowe funkcje, które tworzyły podstawowe elementy aplikacji , takie jak: okna, przyciski, grupy opcji itp. Niestety, programowanie w WinAPI było zadaniem bardzo trudnym i wymagało sporej wiedzy i umiejętności.
Wkrótce jednak pojawiło się rozwiązanie: Rapid Application Development (RAD)(szybkie tworzenie aplikacji). Narzędzia te oferowały już na starcie gotowe okno aplikacji. Aby dodać do niego jakieś elementy, np. przyciski, wystarczy przeciągnąć je myszką z paska narzędzi. Za pomocą myszki można dowolnie zmienić ich położenie i rozmiary. Borland Delphi jest narzędziem RAD umożliwiającym szybkie tworzenie aplikacji działających w systemie Windows. Ma dwie podstawowe cechy:jest wizualny tzn. pozwala przenosić myszką elementy aplikacji (np. przyciski) i układać je w oknach.

Doświadczenie zdobyte podczas programowania w Borland Pascalu będzie w Delphi owocować i ułatwi pracę z nowym narzędziem. Język Object Pascal wchodzący w skład Delphi jest zgodny z językiem Borland/Turbo Pascal . W czasie programowania nie można odwoływać się do takich modułów jak: Crt, DOS, Graph itp. Ze starej biblioteki zachowano jedynie moduł System, który został znacznie rozwinięty. Istnieją też różnice w nazwie funkcji, np. zamiast Close, jest CloseFile.
W Object Pascalu został wprowadzony nowy model typu obiektowego definiowany za pomocą słowa kluczowego class.
Tworzenie aplikacji w Delphi jest dwutorowe (ang. two-way-tools). Pierwszym torem są narzędzia wizualne, drugim - pisanie kodu źródłowego.
Polecam każdemu właśnie delpiego, jest w miarę prosty;), można w nim zrobić niemal wszystko...