Drzwi ZSO nr 2 (Gimnazjum nr 3 i II LO) zostały otwarte

24 maja 2016r. był dniem Drzwi Otwartych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu. Gimnazjum nr 3 i II LO witały w progach swojej szkoły uczniów zainteresowanych nauką w Jagiellończyku.

Taka forma zapoznania się z ofertą szkoły jest przyjazna dla ucznia i daje możliwość naocznej oceny potencjału szkoły, obejrzenia jej zaplecza, poczucia atmosfery i podjęcia decyzji o wyborze profilu klasy.”- wyznał jeden z rodziców zainteresowanego kandydata.


Prezentację szkoły rozpoczął występ reprezentacyjnego zespołu muzycznego „Jagiellończyk”, który odbył się w hali sportowej. Dyrektor ZSO nr 2 Agnieszka Jurewicz powitała gości, zapraszając do odwiedzin budynku szkoły z nadzieją, że zwiedzający poznają ducha miejsca, który codziennie zachęca do mile spędzonego dnia i dobrej pracy, że poczują się przyjemnie i ciepło, a przyjazna atmosfera zachęci ich do nauki w szkole. Przedstawiła też ofertę edukacyjną szkoły i wychowawców przyszłych klas pierwszych. Dodatkowo animuszu dodały zebranym uczniom pokazy energetycznych treningów młodzieży klas sportowych ze Szkolnego Ośrodka Siatkarskiego. Z taką zachętą grupy zwiedzających wraz z przewodnikami spędziły w ZSO nr 2 dwie godziny, zapoznając się z atrakcjami chemicznymi, fizycznymi, matematycznymi, językowymi i technicznymi.


Nie zabrakło śmiechu, zachwytu, zdziwienia za sprawą efektów specjalnych w postaci kontrolowanych wybuchów, dymu, zapachów, smaków, łamigłówek intelektualnych, potyczek językowych i sprawdzania sprawności manualnych. Fenomen samozapłonu, ryczące żelkowe misie, bomba pianowa, spalanie etalonu, burza w probówce, napędzana parą lokomotywa i buzujący cukier puder z kwasem siarkowym przyciągały niezdecydowanych chemików. Niektóre z doświadczeń chemicznych okazały się dla zwiedzających ciekawe i praktyczne jak np. oczyszczanie kamienia z czajnika za pomocą kwasku cytrynowego, woda musująca czyli oranżada, magia: aby jabłka nie czerniały, smaczny odrdzewiacz: coca cola, czy też zamiana soku o kolorze pomarańczowym w czarny. Możliwość zobaczenia DNA wywołała u biologów ogólne poruszenie. Tajemnice mózgu odkrywane w zabawnych ćwiczeniach zaintrygowały, ściągając również wielu chętnych. Umysły matematyczne ćwiczyły namiętnie układanie wielościanów foremnych ze słomek do napojów, albo głowiły się nad tworzeniem dzięki wstędze Mobiusa najróżniejszych cyferek z kartki. Fizycy mogli przyjrzeć się złudzeniom optycznym, tubie Rubensa i wysokiemu napięciu. Bohaterami części doświadczeń dla nich były hel, wahadło elektrostatyczne, klatka Faradaya. Z pomocą tej ostatniej zrozumienie, że pole elektrostatyczne jest zawsze na zewnątrz przewodnika nie było problemem. Humaniści weryfikowali swoją wiedzę z zakresu ortografii, korekty błędów językowych. Poznali też sekrety odwiecznego sporu między największymi polskimi wieszczami- Mickiewiczem i Słowackim. Literaturę i historię ożywił quiz mitologiczny. Języki obce zaś prezentowały się w najróżniejszych wydaniach: plansze interaktywne sprawdzające znajomość języka, albo znane i lubiane piosenki w teleturnieju „Jaka to melodia” (j. angielski), specjały kuchni krajów ich pochodzenia, zwyczaje i obyczaje (j. hiszpański), sporty narodowe jak np. piłka nożna (j. włoski), animacje językowe (j. niemiecki), pamiątki z podróży i symbole narodowe- np. matrioszki, jak też umiejętność rozumienia języka bez jego znajomości (j. rosyjski). Do sprawdzenia umiejętności manualnych i marketingowych zachęcała mini pracownia reklamowa. Nie zabrakło zmagań sportowych, których królową w szkole jest siatkówka.


Ponadto uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mogli poznać w ZSO nr 2 elementy terapii pedagogicznej na wesoło, usłyszeć opowieści, obejrzeć filmy promocyjne i o jubileuszowym zjeździe absolwentów z okazji 70-lecia II LO w październiku 2015r. Z gęstwiny tych informacji pomagali im się wykaraskać uczniowie szkoły, przedstawiający profile klas, opowiadający o swoich doświadczeniach, przygodach, emocjach, sukcesach i dylematach. Przemieszczanie grup po korytarzach odbywało się wesoło i płynnie dzięki muzyce z radiowęzła, która na co dzień koi zmysły bywalców szkoły.


Drzwi Otwarte Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu, czyli Gimnazjum nr 3 i II LO to zaledwie kilka chwil w ciągu jednego dnia w szkole, o nauce w której zastanawia się uczeń podstawówki, gimnazjum, jego rodzic, opiekun. To możliwość przyjrzenia się szkole z bliska, porównania jej z innymi szkołami, szansa na dokonanie wyboru, dzięki któremu ukształtuje się przyszłość młodego człowieka. Frekwencja zwiedzających ZSO nr 2 potwierdziła, że jest zainteresowanie ofertą szkoły, a potencjał, zainteresowania i pasje zwiedzających są potwierdzeniem dobrego kierunku rozwoju szkoły i mogą być inspiracją do jej kolejnych aspiracji naukowych.

 

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy ZSO nr 2


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki