Dzięki środkom finansowym z Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele nowych tytułów, w tym pozycji beletrystycznych. Nie zabrakło wśród nich kryminałów naszej elbląskiej autorki pani Agnieszki Pietrzyk.

W listopadzie uczniowie m.in. z klasy 2a i 2b wzięli udział w warsztatach literackich pt. Szkolni detektywi: o tajnikach kryminału poprowadzonych przez panią Aleksandrę Bułę z Biblioteki Elbląskiej.

Czytaj więcej...

W miesiącu lipcu biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory o książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Jak wiadomo promocja czytelnictwa to jedno z kluczowych działań realizowanych nie tylko przez biblioteki oraz nauczycieli języka polskiego. To zadanie dla wszystkich, w szczególności  rodziców, by książka była obecna w od wczesnego dzieciństwa każdego dziecka.

Czytaj więcej...

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, w ramach priorytetu 3. : Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych, otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 12 000 zł. Całkowity koszt realizowanego w szkole projektu wynosi 15 000 zł.

Celem programu jest zakup nowości wydawniczych, wyposażenia i sprzętu komputerowego do biblioteki szkolnej a także realizacja działań promujących czytelnictwo.

Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.


Nasza szkoła bierze udział w tej zacnej akcji czytelniczej od samego początku. Czytaliśmy w różnych miejscach i dla różnej publiczności. W tym roku ze względu na reżim sanitarny obowiązujący w szkole do udziału zaproszone zostały trzy klasy : IA, IE oraz IIE.
Narodowe Czytanie  odbyło się 4 września 2020r.  w auli szkolnej- dokładnie w dniu, w którym Juliusz Słowacki obchodziłby 211 urodziny.
Spotkanie rozpoczęła pani Agnieszka Jurewicz – dyrektor II LO, a za nią Zosia Szawara (absolwentka i była przewodnicząca samorządu uczniowskiego) zaprezentowała kilka ciekawostek dotyczących Balladyny i jej twórcy.


Juliusz Słowacki zmarł młodo, bo w wieku 40 lat, we Francji, tęskniąc za ojczyzną. Jego dzieło powstało właśnie na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Balladyna – co to za imię?

Czytaj więcej...

Zacznijmy przewrotnym pytaniem, cytując https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie:
Po co brnąć przez kilka tomów powieści, skoro w dwie godziny można obejrzeć film nakręcony na jej podstawie? Po co czytać gazetę, skoro można zerknąć na wiadomości? Neurologia daje odpowiedź: bo mózg - jak mięśnie - potrzebuje intensywnej gimnastyki”.
W miesiącu listopadzie biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o 74 pozycje. Wśród nowości znalazły książki popularnonaukowe , powieści biograficzne, kryminały i fantasy. Oto dwa przykłady:

Czytaj więcej...

W całej Polsce w dniu 7.09. 2019 r. z inicjatywy pary prezydenckiej po raz ósmy zainicjowana została akcja - Narodowe czytanie. W tym roku czytamy wybrane nowele B. Prusa, M.Konopnickiej,E. Orzeszkowej, S. Żeromskiego czy B. Schulza.

W naszej szkole w akcję wspólnego czytania zaangażowali się również uczniowie/ uczennice klasy I A - Marcelina Kokot i Kamila Sidorek , które pod opieką wychowawcy klasy p. Iwony Studzińskiej reprezentowały szkołę na uroczystości w I LO w Elblągu.

Czytaj więcej...

Na stronie kancelarii prezydenckiej https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/list-prezydenta/ czytamy, że Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie.
Nasza szkoła uczestniczy w inicjatywie Narodowego Czytania od początku istnienia programu. Bibliotekarze wraz z uczniami, których solidną część co roku stanowili członkowie koła bibliotecznego oraz członkowie samorządu uczniowskiego, czytali wyznaczone lektury w różnych miejscach i dla rozmaitych słuchaczy.

Czytaj więcej...

Biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór ze środków finansowych pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020. Skorzystały z tego wszystkie klasy pierwsze liceum.

Podczas zajęć adaptacyjno-integracyjnych zorganizowanych w pierwszej połowie września, młodzież próbowała swych sił w układaniu rozsypanki zdaniowej, odszyfrowaniu hasła, wyszukiwaniu według uzyskanego kodu - fragmentu książek.

Czytaj więcej...

Z pewnością każdy z Was wie, że Narodowe Czytanie jest akcją społeczną propagującą znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.
Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Od tego momentu nasza szkoła aktywnie włączyła się w to przedsięwzięcie. " Pana Tadeusza" czytaliśmy  seniorom w Tolkmicku i Elblągu. W kolejnych latach czytaliśmy w letnich ogródkach na starówce dla elblążan, dla przechodniów i spacerowiczów. Od zeszłego roku czytamy w szkole dla naszych uczniów.

Czytaj więcej...


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki