Ważne święta w Polsce i na świecie:

27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

1 marca – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

23 marca – Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

3 maja – Święto Konstytucji 3 maja

8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa

4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności

1 września – rocznica wybuchu II wojny światowej

⇒   2 września-9 października – 400. Rocznica bitwy pod Chocimiem

27 września – Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

14 października – Dzień Edukacji Narodowej

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

10 grudnia – rocznica uchwalenia przez ONZ Deklaracji Praw Człowieka (1948r.)

13 grudnia – Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego (40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego)

 

Ważne wydarzenia w Elblągu:

27 stycznia 1832r. – maskra w Fiszewie

23 stycznia 1896r. – zmarł Ferdinand Gottlob Schichau – największy w dziejach miasta przemysłowiec. 

10 lutego 1945r. – Armia Czerwona zajęła Elbląg

12 lutego 1454r. – elblążanie zdobyli i zburzyli zamek krzyżacki.

21 lutego 1454r. – poselstwo Związku Pruskiego z burmistrzem Elbląga, Wawrzyńcem Pilgrimem poddaje Prusy królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi

8 marca 1521r. – obrona miasta przed Krzyżakami (legenda o piekarczyku)

10 kwietnia 1246r. – nadanie praw miejskich na prawie lubeckim

24 kwietnia 1826r. – w Elblągu urodził się Henryk Nitschmann (zm. 27 kwietnia 1905r. w Elblągu)

29 maja 1535r. – powstanie Gimnazjum Elbląskiego

1 czerwca 1975r. – Elbląg na mocy ustawy Sejmu PRL z 28 maja 1975r. o dwustopniowym podziale administracyjnym państwa i zmianie ustawy o radach narodowych uzyskał status miasta wojewódzkiego

8 czerwca 1454r. – król Kazimierz Jagiellończyk w Elblągu

8 czerwca 1570r. – rozpoczęcie bezpośrednich prac konstrukcyjnych na terenie Łasztowni okrętu typu galeon, pierwszego królewskiego okrętu wojennego w Polsce

22 listopada 1895r. – uruchomienie dwóch pierwszych linii tramwajowych w Elblągu

18 grudnia 1970r. – w Elblągu, przy ul. 1 Maja od kul milicji zginął Marian Sawicz

„Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegoroczne Akcji Sprzątania świata - Polska, której finał odbywa się w terminie 17-19 września 2021r.

Uczniowie klasy 3e postanowili przyłączyć się do działań. Spośród wielu rozważanych miejsc wybraliśmy Park im. R. Traugutta oraz tereny zielone wzdłuż Kumieli (Dzikuski) aż do cmentarza przy ul. Agrikola.

Wyruszyliśmy o 8:00

Czytaj więcej...

Gdy po raz pierwszy przekroczyliśmy próg naszej nowej szkoły, wszyscy byliśmy nieco poddenerwowani i rozstrojeni. Gdzie znajdują się sale lekcyjne? Czy nauczyciele są surowi? Czy znajdziemy tutaj nowych przyjaciół, z którymi spędzimy najbliższe lata? A jeżeli nie, to co wtedy? Czy ta szkoła rzeczywiście była dobrym wyborem? To tylko kilka obaw, których lękaliśmy się w pierwszych dniach liceum. Jednakże z pomocą przyszły nam wtedy zajęcia integracyjne, które pomogły w rozluźnieniu atmosfery i poznania siebie nawzajem. Pani Pedagog Alicja Dobrzycka przygotowała dla nas różnorakie gry i zabawy, dzięki którym mogliśmy poznać nasze zainteresowania czy też podyskutować w losowo dobranych parach na rozmaite tematy. Mieliśmy także okazję, aby anonimowo podzielić się swoimi oczekiwaniami i obawami na temat naszej szkoły. Okazało się, iż nasze wrażenia są podobne. Dzięki zajęciom integracyjnym mogliśmy zjednoczyć się jako grono klasowe. Choć zapewne jeszcze dużo trudności i przeszkód napotkamy na naszej wspólnej drodze, wierzymy, że pokonamy je naszą współpracą i wytrwałością, aż wreszcie staniemy się drużyną nie do przezwyciężenia.
Uczniowie klasy IE,
Nikola Błaszczyk i Kacper Dolecki

Czytaj więcej...

W dniach 6-8.09.2021 uczniowie klasy 2e II LO uczestniczyli w zajęciach "zielonej szkoły" w Gołuniu. Słoneczna, wakacyjna jeszcze pogoda, piękne okoliczności przyrody sprzyjały aktywnemu spędzaniu czasu. Pływanie rowerkami wodnymi, kajakami, strzelanie z łuku, gra terenowa- Flaga budziły emocje uczestników i ducha rywalizacji sportowej. Wieczorne odtańczenie belgijki i śpiewy przy ognisku pokazały z kolei, że "matfiz" ma niejedno oblicze.

Mam nadzieję, że atmosfera tych trzech dni będzie klasie towarzyszyć również w ciągu całego roku szkolnego.

Czytaj więcej...

Z dumą informujemy, że uczeń klasy maturalnej IIIE Nikodem Kozak w sobotę 4 września 2021r. zdobył srebrny medal w Mistrzostwach Polski juniorów Suzuki Boxing Night 7 Pro.
Nikodem jest zawodnikiem KSW Tygrys, który swoją przygodę z boksem rozpoczął zaledwie rok temu. Dlatego zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach jest nie lada wyczynem! Walkę elblążanina oglądać można było w TVP Sport.
Nikodem Kozak walczący w wadze do 80 kilogramów w finale zmierzył się z broniącym mistrzowskiego tytułu Sebastianem Kuszem z klubu Ziętek Team Kalisz. Warto dodać, że Kusz w tym roku walczył na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w boksie, więc jego doświadczenie pięściarskie jest zdecydowanie większe niż Nikodema.

Nasz uczeń nie poprzestaje w treningach i już zapowiada kolejne walki w październiku.
Trzymamy za niego kciuki i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj też: TU

i TU

Czytaj więcej...

Magdalena Puzio (2b) laureatką nagrody głównej 7. edycji ogólnopolskiego programu ADAMED SmartUP !


Z przyjemnością informujemy, że  Magda Puzio została wyróżniona na gali w Warszawie tytułem laureata nagrody głównej 7. edycji Adamed Smartup. 2 września 2021 r. na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta Gala Finałowa tegorocznej edycji programu ADAMED SmartUP. Spośród 50 uczestników obozu naukowego Rada Naukowa wybrała 10 laureatów nagrody głównej, a wśród nich znalazła się nasza uczennica. Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

W tym roku realizowana jest już 7. edycja programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP dla młodzieży utalentowanej w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych.
Uczestnicy programu to osoby, które angażują się w różnorodne inicjatywy naukowe, artystyczne i społeczne. Łączy ich przede wszystkim dążenie do samorozwoju oraz umiejętność analitycznego myślenia.Wyjątkową atrakcją jest też możliwość wzięcia udziału w obozie naukowym, który odbył się w wakacje w lipcu. Nie było jednak łatwo zakwalifikować się do niego, ponieważ rekrutacja wymagała uzyskania odpowiedniej liczby punktów a ilość miejsc ograniczona.Z przyjemnością informujemy, że wśród zakwalifikowanych do niego 50 nastolatków znalazły się uczennice naszej szkoły:Magdalena Puzio 2b i Agnieszka Puzio 3e.

Czytaj więcej...