Licealiści z II LO w Elblągu uczestniczą w wyjątkowym międzynarodowym projekcie. Przez modę promują idee pokoju i wolności. Projekt koordynowany przez partnerów z Niemiec nosi nazwę : Dress to Impress: A Fashion Kiss for Peace!
Świat mody na rzecz pokoju – wyraź to strojem! Partnerskimi szkołami są : Oberzent Schule w Beerfelden, Niemcy, Celal Bayar Anadolu Lisesi w Gemlik, Turcja oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu, Polska.

Głównym przesłaniem projektu, jest. intencji, aby wspólne działania wyposażyły ucznia w szereg narzędzi do pokojowego porozumiewania się z otoczeniem, również strojem, który może stanowić swoistą deklarację przekonań człowieka i jego światopoglądu.
„Je suis Charlie”, będąc punktem zapalnym w realnym świecie, jest naszym punktem wyjścia. W obliczu dramatycznych i drastycznych akcji społeczno-politycznych, istnieje potrzeba na reakcję ze strony uczniów - młodzieży Europy, reakcję, która pokaże ich chęć do promowania postaw charakteryzujących się otwartością umysłu i wolą tolerancyjnej koegzystencji.
Moda ma motywujący wpływ na młodych ludzi. Pozwala im wyrazić ich tożsamość i znaleźć swój własny styl. Dodatkowo, strój wybrany lub wręcz zaprojektowany przez młodego człowieka wysyła w eter wiadomość. Chcemy, aby ta wiadomość dotyczyła pokoju na świecie.

Pod koniec kwietnia partnerzy projektu przybyli do Polski. 3 nauczycieli z Niemiec w tym koordynatorka Cornelia Frank wraz z grupa młodzieży oraz 5 nauczycieli z Turcji z młodzieżą.

W Polsce zaskoczyła ich gościnność, piękna ale trudna historia Polski oraz … jedzenie. Goście skosztowali najlepszego pieczonego kurczaka w Północnej Polsce w drodze do zamku krzyżackiego w Malborku, najlepszą rybę w Północnej Polsce po wizycie w Sztutowie.

Duże wrażenie na gościach zrobiła wizyta w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Dla wielu był to pierwszy kontakt z tak trudna i tragiczna historią. Ostatnie dwa dni poświęcone były najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Rozpoczęło się od spotkania z niemal rówieśnikiem 21 letnim byłym uczniem ZSO nr 2, który po rocznym pobycie w Stanach Zjednoczonych przedstawił „modę” obowiązujący w poszczególnych stanach USA. Po czym odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o znaczeniu polskiego rocka w walce o niepodległość. W czwartek nastąpił także finał projektu w Polsce. Młodzież z każdego z krajów przedstawiła swoje „pokazy mody pokojowej”. Zaskoczeniem był pokaz tureckiego tradycyjnego tańca.Pokazowi towarzyszył niezwykle udany występ chóru ZSO nr 2. Wspólnie wszyscy uczestnicy przedstawili oddzielny show z balonami i pozytywnym przekazem. Następny dzień to wizyta w ECS „Solidarność” w Gdańsku. I tu czas pożegnań. Przed uczestnikami projektu jeszcze dwa spotkania. W tym i przyszłym roku.


Marek Nowosad

Foto i filmy z finału polskiej wizyty , autor M.Nowosad
https://info.elblag.pl/17,50176,Moda-w-imie-pokoju-Nietypowa-wymiana-mlodziezy-z-Polski-Turcji-i-Niemiec.html


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki