"Patriotyczny JPG” to konkurs fotograficzny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski ZSO nr 2. Jest to druga edycja konkursu. W minionym roku ogłaszając go w naszej szkole, nie spodziewaliśmy się tak spektakularnych prac, wykonanych na bardzo wysokim poziomie. Okazało się, że uczniowie wnikliwie badali dzieła malarstwa polskiego, uwzględniali detale, kompozycję, nastrój i przesłanie polskich malarzy. Poszukiwali informacji o najbliższej historii Polski, by uchwycić ważne momenty, niuanse i klimat minionych dni. Powstały konkursowe arcydzieła.

W tym roku z okazji 100-lecia niepodległości Polski postanowiliśmy zaprosić uczniów innych elbląskich szkół.
Prace wykonane mogły być w dwóch kategoriach: malarskiej lub kronikarskiej. Zadanie polegało na wyborze obrazu historycznego z kanonu malarstwa polskiego lub zdjęcia z prasy, Internetu lub innego źródła i odwzorowanie jego kompozycji na zdjęciu konkursowym, z zachowaniem możliwie największej liczby szczegółów.
Ogromnie cieszy fakt, że elbląskie instytucje, prywatne przedsiębiorstwa, hotele i sklepy doceniły zaangażowanie młodzieży w konkursie, ich pracę i kreatywność i postanowiły ufundować nagrody dla wszystkich uczestników konkursu. Dzięki temu w szkolne obchody 100-lecia niepodległości Polski włączyli się również sponsorzy nagród:
-DomGier.eu Escape Room
-Restauracja Studnia Smaków
-Restauracja Strzecha
-Hotel Elbląg. SPA & Wellness
-Hotel Młyn. Aqua SPA Elbląg
- Urząd Marszałkowski. Biuro Regionalne w Elblągu
-Rada Rodziców ZSO nr 2 w Elblągu
-Bowling - Yolo Club Elbląg
- Firma Carrefour

Prace oceniane były przez jury w składzie: Agnieszka Jurewicz – dyrektor ZSO nr 2 w Elblągu, dr Elżbieta Paprocka – historyk, Mariusz Owczarek-instruktor technik plastycznych i animacji.
Zanim ogłoszono zwycięzców konkursu, Edyta Andruszewska, opiekun samorządu uczniowskiego zaprosiła widownię do wspólnej zabawy. Na slajdach wyświetlony został krótki tekst dotyczący burzliwej i zawiłej historii naszego miasta. Zadaniem publiczność było uzupełnienie brakujących słów w prezentowanym tekście. Za każde odgadnięte słowo wręczany był „niepodległościowy” lizak.
Spotkanie uświetniła grupa muzyczna z IILO w składzie: Kinga Tkaczuk, Oktawia Jonakowska, Magdalena Świniarska, Aleksandra Wróblewska, Kaja Kuligowska oraz Patrycja Wróbel. Uczennice przygotowały trzy utwory muzyczne: piosenkę filmową „Miasto” z filmu" Miasto 44", utwór Marka Grechuty pt. "Ojczyzna" oraz piosenkę zespołu Dwa plus Jeden „Czerwone słoneczko”.


Oto wyniki konkursu:


Kategoria kronikarska:
I miejsce
autorzy: IIC LO Strajk, źródło Internet


II miejsce
autorzy: klasa IID
II LO Kadr z filmu „Czarny czwartek”


III miejsce
autorzy: Anna Fersz Jakub Bielawski Elżbieta Ryba
GIMNAZJUM NR 4 im. Zbigniewa Herberta w Elblągu


Kategoria malarska:
I miejsce
autorzy: klasa IIB – IILO, Ojczyzna Olej, 1903r., Jacek Malczewski


II miejsce
autorzy: klasa 3f Gimnazjum nr 3,
"Losowanie rekrutów" - Artur Grottger ,kredka na kartonie, 1866-67


III miejsce
autorzy: klasa II E - II Liceum Ogólnokształcące Wojciech Kossak
„Józef Piłsudski na kasztance”, 1928r. ,olej


Nagroda specjalna
autorka: Julia Kucharzyk klasa IA II LO

Stańczyk na dworze królowej Bony po utracie Smoleńska – obraz Jana Matejki z 1862


Wyróżnienie

Autorzy: klasa IB II LO ,

Jan Matejko, „Kazanie Skargi” Olej, 1862-64

 

Gratulujemy i dziękujemy za udział.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac konkursowych - 1 piętro - szkolny korytarz


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki