Nie ma nic bardziej przyjemnego, jak nocne czytanie książek. Któż tego nie lubi? Nie bez znaczenia jest też miejsce i towarzystwo, bo są to ważne czynniki budujące atmosferę i klimat czytania. Na nocy literackiej mieliśmy wszystko co potrzebne – w szczególności klasę I F LO – która zapewniła wyborową zabawę!
Noc literacka zorganizowana została 28 września2018r. przez bibliotekarzy szkolnych. Głównym założeniem spotkania było wypromowanie zakupionego do biblioteki szkolnej księgozbioru w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020, zachęcenie do czytania i wspieranie zainteresowań i pasji młodych ludzi. Przy okazji włączyliśmy się w akcję Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który przypadł na sobotę 29 września oraz obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.
Pierwszą część nocy przeznaczyliśmy na głośne i ciche czytanie.

Uczniowie samodzielnie wybrali książki z biblioteki. Po zapoznaniu się z notą wydawcy należało ciekawie zareklamować książkę i zachęcić do wybrania właśnie jej na głośne czytanie. Dwa pierwsze rozdziały książki, która zdobyła największe zainteresowanie, zostały odczytane na głos. Potem każdy uczeń, mógł wrócić do cichego czytania tytułu, który sam wybrał.
Kolejnym etapem literackich zmagań były zabawy poetyckie. Przygotowane teksty dotyczyły przede wszystkim treści patriotycznych, niepodległościowych i związanych z tęsknotą za wolną ojczyzną. W bibliotece pojawiły się nowe liryki, np. : Jacka Kaczmarskiego „Między nami. Wiersze zabrane”, „Antologia poezji polskiej” ze wstępem Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk, Czesława Miłosza „Wiersze wszystkie” wiele innych.
Żeby czytać i lubić czytanie, trzeba umieć bawić się słowem. Dlatego weszliśmy w rolę twórców i na podstawie oryginalnych tekstów tworzyliśmy własne. Wierzymy, że Władysław Broniewski i Czesław Miłosz byliby dumni z naszych osiągnięć!
Po twórczej pracy nadszedł czas na relaks, poczęstunek i zabawy logiczne. Były podchody, quizy, gry i filmy. Czy był czas na sen? O tym i innych tajemnicach nocy cicho sza…..
 

Bibliotekarze


Matura za:

Szkoła w chmurze Microsoft

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki