Z pewnością każdy z Was wie, że Narodowe Czytanie jest akcją społeczną propagującą znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.
Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Od tego momentu nasza szkoła aktywnie włączyła się w to przedsięwzięcie. " Pana Tadeusza" czytaliśmy  seniorom w Tolkmicku i Elblągu. W kolejnych latach czytaliśmy w letnich ogródkach na starówce dla elblążan, dla przechodniów i spacerowiczów. Od zeszłego roku czytamy w szkole dla naszych uczniów.

W poniedziałek 10 września 2018 odbyło się kolejne Narodowe Czytanie w szkole. Tym razem czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy cztery klasy pierwsze liceum: IA, IC, ID, IF. Słuchacze otrzymali książki z biblioteki szkolnej, by śledzić tekst podczas głośnego czytania.


W czytelniczą atmosferę wprowadziły nas słowa zawarte w liście pana Prezydenta Andrzeja Dudy, adresowanym do szkoły:
W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi .


Lektorki w składzie : Zofia Wojtaś (IC), Aleksandra Kopańska (IIB), Katarzyna Górska (IIB), Patrycja Serafin (IIA), Maria Sukow (IA) – przygotowały niespodziankę dla słuchaczy – mini quiz językowy.
Wybrały z tekstu wyrazy rzadko używane lub zapomniane i poprosiły o wyjaśnienie ich znaczenia. Łatwo poszło z wyrazami np. karabela i tantiema, gorzej z wyrazem np. fiok. Ciągle się uczymy!
Miłym zaskoczeniem było zgłoszenie się do czytania publiczności: najpierw na ochotnika czytał uczeń klasy IC ,a potem - ostatni już fragment-t odczytała pani Agnieszka Jurewicz – dyrektor ZSO nr 2.
Tak oto za nami kolejna odsłona Narodowego Czytania. Do zobaczenia w przyszłym roku.


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki