2023 Swiatowy Dzien Zdrowia Psychicznego

10 października 2023r. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zainicjowany w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat. Tegoroczne święto odbywa się pod hasłem „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”.

Celem obchodów tego dnia jest zwiększanie społecznej świadomości poprzez edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych a także wspieranie walki ze stygmatyzacją społeczną.  Dla osób chorych ważna jest nie tylko społeczna akceptacja, ale także zrozumienie, że choroba psychiczna to choroba jak każda inna. Tego dnia szczególnie zwraca się uwagę na problemy zdrowia psychicznego z jakimi boryka się coraz większa liczba ludzi, jak również na tempo życia, rozwój cywilizacji, życie w stresie, brak właściwego odpoczynku sprzyjające rozwojowi zaburzeń psychicznych.  

W życiu każdego człowieka zdarzają się stany obniżonego samopoczucia z powodu nadmiaru obowiązków, nieradzenia sobie z problemami osobistymi, rodzinnymi, szkolnymi czy zawodowymi. Ważne jest, aby w takich sytuacjach umieć zadbać o zdrowie psychiczne. Nie załamywać się, znaleźć czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, zadbać o nasze relacje z bliskimi, spróbować pozytywnie spojrzeć na świat, co wzmocni nasze zdrowie psychiczne i możliwość rozwiązywania problemów. Jeśli pomimo tego zauważymy, że dzieje się z nami coś niepokojącego zwróćmy się o pomoc do fachowców, bo problem można rozwiązać i chorobę można leczyć.

 

TU MOŻNA UZYSKAĆ WSPARCIE I POMOC:

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Elblągu - tel. 55 6258230

NZOZ Poradnia Zdrowia Psychicznego w Elblągu - tel. 55 649 69 49

Telefony zaufania

Warto zapoznać się z poradnikami:

Więcej poradników mozna znaleźć w zakładce Pedagog.


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki