27 listopada 2024r. w naszym liceum odbyło się ważne wydarzenie w kalendarzu roku szkolnego naszego liceum. Ważne, bo niepodważalny jest w nim nie tylko aspekt edukacyjny, ale również w kwestii współpracy z znaczącymi ośrodkami naukowymi w rejonie. Inauguracja Roku Szkolno-Akademickiego 2024/2025 – to impreza, podczas której gościliśmy znakomitości i pasjonatów z różnych dziedzin wiedzy. To impreza kształtująca kolejne miesiące naszej nauki, inicjująca różnorakie spotkania, wykłady, warsztaty, lekcje i projekty w nadchodzących miesiącach. I nic w tym dziwnego, bowiem to wydarzenie inauguracyjne jest również tzw.” Dniem z Pasją”. Tam, gdzie jest pasja, dzieją się wielkie rzeczy. Motywem przewodnim tegorocznego "Dnia z Pasją" było motto "Odnajdź z nami balans". Gości przywitała i oficjalnie rozpoczęła Dzień z Pasją pani Agnieszka Jurewicz –dyrektor II LO.

Tego dnia do naszej szkoły przybyło wielu specjalistów, liderów, badaczy, którzy poprowadzili zajęcia kierunkowe dla licealistów. Tematów i poruszonych zagadnień było bardzo wiele. Uroczystość inauguracyjna rozpoczęła sie wykładem pt. „Przyroda i dobrostan człowieka”, który wygłosiła dr hab. inż. Emilia Janeczko, prof. SGGW w Warszawie. Następnie rozpoczął się blok zajęć dla poszczególnych klas.
Oto czego mogła dowiedzieć się i o czym porozmawiać młodzież  Jagiellończyka:


Marek Nawrocki -sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu- spotkał się z klasami humanistycznymi 2a i 3a aby poruszyć temat "Czy można być sędzią karnistą równocześnie pozostając człowiekiem?"


Klasy 1a, 2b, 2c oraz 3b wzięły udział w dyskusji panelowej przygotowanej i poprowadzonej przez zespół pedagogów i psychologów na temat "Psycholog-psychiatra-psychoterapeuta – różnice i podobieństwa". Uczniowie zadawali pytania, poruszali delikatne kwestie, na które otrzymywali szczegółowe odpowiedzi i wyjaśnienia. Dyskusję prowadziły Alicja Dobrzycka - pedagog IILO i Dorota Browarczyk - psycholog IILO. Odpowiedzi udzielali : psycholog dr Magdalena Gliniecka-Rękawik, lek. Agnieszka Paprocka oraz Michał Wojtala - psychoterapeuta i psychotraumatolog, specjalizujący się w problematyce zdrowia psychicznego, psychopatologii oraz diagnozie i terapii zaburzeń psychicznych. Dyskusję urozmaiciła prezentacja testów psychologicznych oraz prac plastycznych osób w terapii.


Interesującymi i pożądanymi w obecnych czasach były "Warsztaty budowania dobrostanu" poprowadzone przez Magdalenę Kaczorowska-Kraj – psychologa w naszym liceum oraz Magdalenę Szczypińska pedagoga szkolnego. W warsztatach udział wzięła klasa psychologiczna 3g

Na pytanie „Emocje – wróg czy przyjaciel?” odpowiadała Joanna Gawlicka z Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. W spotkaniu udział wzięły klasy 2g psychologiczna oraz 3d biznesowa.


Pan Paweł Gliniewicz spotkał się z klasami biznesowymi 1d i 3d i omawiał kwestię "3xW, czyli wellbeing, wellness oraz work-life balance w biznesie".
W programie zajęć w ramach Dnia z Pasją nie mogłoby zabraknąć królowej nauk – matematyki. O „Osobliwym obliczu geometrii” – wykładał absolwent naszego liceum - Maksymilian Safarewicz z Politechniki Warszawskiej


Zadbaliśmy również o cykl zajęć z obszarów przyrodniczych, zapraszając na spotkanie z klasami biologiczno-chemicznymi (1b i 1c) studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej wraz z opiekunem Katarzyną Ogonowską z Katedry Korozji i Elektrochemii. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć i doświadczyć jakie jest „Oddziaływanie środowiska na materiały konstrukcyjne”. Prowadzący przywieźli ze sobą rekwizyty – stare pociski, kule i elementy zbrojne odnalezione m.in. na dnie Bałtyku.


Uczniowie klasy 3c mieli okazję zgłębić tajniki analizy chemicznej poprzez pH -metryczne miareczkowanie Coca-Coli. Zajęcia pt. "Równowaga-kwasowo-zasadowa -pokazy chemiczne" były doskonałą okazją do zapoznania się z jedną z podstawowych technik analitycznych stosowanych w chemii. Warsztaty prowadzili dr inż. Wojciech Chwiałkowski (AMiSNS) oraz Maciej Malczyk – nauczyciel chemii w IILO , którzy w przystępny i inspirujący sposób przybliżyli uczniom praktyczne aspekty miareczkowania oraz znaczenie tej metody w badaniach chemicznych. Uczniowie mieli okazję samodzielnie przeprowadzić ciekawe eksperymenty.


dr inż. Jacek Paluszak (ANS) spotkał się z klasami: matematyczno-fizyczną 3f i matematyczno-geograficzną 3e, którym wyłożył aktualny problem społeczny, naukowy, mający konsekwencje w jakości życia cywilizacyjnego w niedalekiej przyszłości, czyli o "Sztucznej inteligencji".

Podsumowując, Dzień z Pasją to dla szkoły festiwal różnorodności naukowej, zagadnieniowej , poznawania nowego, nazywania zjawisk, porządkowania wiedzy, któremu patronuje zapał i pasja. Bo jak stwierdził George Hegel - Nic wielkiego na świecie nie zostało osiągnięte bez pasji.
Koordynatorem Dnia z Pasją była Lidia Nawrocka – wicedyrektor szkoły.


Dziękujemy gościom za wspólny czas. Do zobaczenia za rok!


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki