Szkoła ustawicznie dąży do pełniejszego rozwoju swoich wychowanków, do rozwijania ich potencjału intelektualnego, społecznego, zawodowego oraz do rozwijania pasji. Pasje, pasje, pasje…
To z myślą o naszych uczniach podejmujemy nowe działania, tworzymy nowe projekty i współpracujemy z uczelniami wyższymi, firmami i instytucjami.
I tak oto mamy za sobą kolejny w naszej szkolnej historii „Dzień z Pasją” organizowany w ramach inauguracji roku szkolno-akademickiego.
Przedsięwzięcie to - jest kalejdoskopem wykładów, warsztatów, zabaw logicznych, doświadczeń i ćwiczeń. Udział w nim biorą uczniowie klas pierwszych, którzy rozpoczynają swoją przygodę w II LO. To dla nich, do szkoły w tym dniu przyjeżdżają zaproszeni goście, wykładowcy, inżynierowie, specjaliści i fachowcy z różnych dziedzin.
Zajęcia podzielone były na bloki tematyczne, tak aby wszystkie klasy profilowe, otrzymały solidną dawkę wiedzy, pasji…

Klasy politechniczne rozpoczęły „Dzień z Pasją” spotkaniem pt.„Droga do autonomiczności” z panem Grzegorzem Wydmańskim – szefem działu inżynieryjnego firmy Aptiv w Gdańsku. Samochody bez kierowcy? Tak, już za kilka lat. Ale co jeszcze jest do zrobienia w tej kwestii, z czym inżynierowie muszą się zmierzyć, jaka jest skala określania samojezdności auta, czym zajmuje się firma Aptiv? Na te i inne pytania młodzież otrzymywała skrupulatne odpowiedzi. Jedno jest pewne – świat zmienia się na naszych oczach, a technika postępuje bardzo szybko.Julia Włodarczak wraz z uczniami klasy IE tak skomentowała zajęcia: „Dowiedzieliśmy się na czym polega praca inżyniera w firmie. Mogliśmy przyjrzeć się elementom pojazdu autonomicznego. To całkiem nowe informacje.”


Potem zajęcia „Świat po równaniach Maxwella, czyli jak pozbywano się drutu”. Poprowadził je pasjonat fizyki dr hab. inż. Ryszard Jan Barczyński z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. Prelegent przedstawił historię narodzin radiokomunikacji na przełomie wieku XIX i XX. Pokazane zostały zawiłe drogi prowadzące do dzisiejszych zdobyczy techniki. Wykład obejmował zagadnienia teoretyczne będące podstawą emisji fal radiowych i problemy techniczne towarzyszące praktycznym realizacjom. Nie brakowało informacji o skomplikowanych ludzkich losach ojców radiofonii. Mieliśmy możliwość posłuchania o aspektach ekonomicznych tych przełomowych wynalazków. Wiktor, uczeń klasy IE tak skomentował zajęcia ”To był pokaz historii przekazywania informacji radiem z zupełnie innej strony, niż mogliśmy się tego spodziewać. Udowodnił również, że nic nie jest czarno-białe, że należy unikać dychotomicznego myślenia”

Na zakończenie wartki wykład „Wstęp do matematyki” prof. dr hab. Michaiła Borsuka z Wydziału Matematyki i Statystyki UWM. Spotkanie rozpoczęło się matematycznym fortelem. Słuchacze mieli obliczyć w pamięci pole trójkąta o pewnych wymiarach. Obliczeń dokonano sprawnie i szybko. Okazało się jednak, że taki trójkąt nie istnieje, więc zadanie nie ma rozwiązania. Profesor z charyzmą matematyczną pisał po tablicy i zapoznawał uczniów z dwoma metodami dowodzenia: metodą ” nie wprost” oraz indukcji matematycznej. Zwrócił uwagę na istotę rozwiązywalności zadania i na ilość jego rozwiązań. „Wykład pana Borsuka zaciekawił wszystkich. Był to temat dla nas zupełnie nowy, słuchaliśmy go w skupieniu, notując cały czas. Tablicę zalewały „fale cyfr i liter”, które wcześniej niezrozumiałe z każdą minutą nabierały większego sensu.”-Klaudia z kl.Ie


Klasy o profilu humanistycznym rozpoczęły swój blok zajęć wykładem „Wstęp do prawoznawstwa dla licealistów” wygłoszony przez Piotra Zielińskiego z Wydziału Prawa i Administracji UG. Prowadzący zaprezentował charakter studiów, aplikacje, instytucje i dokumenty prawnicze. Wykład wzbudził duże zainteresowanie uczniów, zwłaszcza informacje praktyczne typu: jak napisać testament.


Następne zajęcia pt.”Słowa tabu w języku polskim” poprowadziła pani Iwona Studzińska. Tabu językowe…? Czym jest? Jakich sfer życia i zachowań dotyczy? Wszystko zostało wyjaśnione i wytłumaczone. Oraz co to są eufemizmy i ich rola w języku, etymologia wybranych wyrazów wulgarnych. O ojczysta mowo, tyle w tobie ciekawostek!


Klasy medyczne otrzymały solidną dawkę zajęć z pasją… Wykład z chemii pt.”Chemia natury czyli o zastosowaniu związków naturalnych” poprowadziła (tradycyjnie już) nasza absolwentka dr Marta Orlikowska, pracownik naukowy Wydziału Chemicznego na Uniwersytecie Gdańskim. Dr Orlikowska przedstawiła związki organiczne, z którymi mamy do czynienia w naszym życiu codziennym: w lekach, żywności i kosmetykach. Uczniowie klas pierwszych mogli się zobaczyć, jak bardzo świat nauki przenika w codzienne życie. Co z czym łączyć w naszej diecie, czego unikać, dlaczego ten sam związek ma różne zapachy, dlaczego niektóre leki mogą stać się szkodliwe- to tylko niewielki fragment prezentacji. Takie pytania można mnożyć i być może już teraz uważni słuchacze przekonali się do samodzielnych poszukiwań. W końcu o to chodzi: żeby zainspirować!

W sali nr 39 - pracowani biologicznej - odsłonięte zostały pamiątkowe zdjęcia olimpijczyków ( pasjonatów nauk biologicznych):

1. Olimpiada Biologiczna - Weronika Andryskowska
2. Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu - Laura Bursztynowicz, Julia Parda
3. Olimpiada Wiedzy Ekologicznej - Wiktoria Kozłowska, Amelia Zelek, Natalia Zawadzka


Klasy biznesowe miały okazję przeżyć: „Planszówkowy zawrót głowy”. Podczas zajęć przygotowanych przez Panią Magdalenę Adryjanek uczniowie mogli pograć w kilka najpopularniejszych i najbardziej znanych gier planszowych na świecie: -Rummikub- rewelacyjna gra wymagająca wielowymiarowego myślenia. Sprzedana na całym świecie w kilkudziesięciu milionach egzemplarzy.- Super farmer- gra edukacyjna o fascynującej historii, powstała w czasie II wojny światowej w okupowanej Warszawie. Stworzona przez wybitnego polskiego matematyka profesora Karola Borsuka. Światowy hit. Gra jest popularna w ponad 20 krajach na świecie.- Blokus- piękna graficznie gra, dzięki której można rozwijać wyobraźnię przestrzenną. Grając w te gry uczniowie oprócz tego, że rozwijali umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, ćwiczyli spostrzegawczość, rozwijali wyobraźnię przestrzenną to przede wszystkim miło spędzili czas i świetnie się bawili.


W repertuarze bogatej oferty znalazły się zajęcia w języku angielskim pt. „Podróże i języki obce” mgr Arco van Ieperen. Zajęcia z wykładowcą PWSZ rozpoczęły się od rozgrzewki językowej polegającej na odpowiadaniu na pytania odnośnie form podróżowania i preferencji dotyczących celów podróży i wymarzonych miejsc, które warto odwiedzić. Uczniowie mieli również szanse poszerzyć zakres swojego słownictwa, w odniesieniu do wyżej wspomnianego tematu. Druga część warsztatu związana była z łamańcami językowymi i trudnymi wyrazami w trzech językach: w języku angielskim, niemieckim oraz języku polskim. Okazało się, że zdecydowana większość uczniów miała problem z wymówieniem zaproponowanych fraz. Powyższe zadanie przysporzyło nam wielu wrażeń i świetną zabawą. Co więcej udało, nam się namówić wykładowcę, aby podjął wyzwanie dotyczące polskiego łamańca językowego – nie było mu łatwo, ponieważ z pochodzenia jest Holendrem.


Kolejna propozycja „Dnia z Pasją” to – „Rzeczywistość rynku pracy” dr inż. Anita Richert-Kaźmierska- wykładowca Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
Uczniowie dowiedzieli się o czterech elementach, które są niezbędne aby rynek pracy funkcjonował w odpowiedni sposób. Dodatkowo, zostały zaprezentowane czynniki wpływające na rynek pracy i jego kształtowanie się. Poznaliśmy zawody przyszłości, w 2050 roku eksperci rynku pracy przewidują, że wiele profesji zostanie zastąpione maszynami i sztuczną inteligencją dlatego już teraz warto zastanowić się jaki zawód jest warty rozważenia.


Nie sposób szczegółowo opisać wszystkie zajęcia. Młodzież klas I uczestniczyła w 20 wykładach i 5 warsztatach. To ogromne przedsięwzięcie.


Po serii zajęć w szkole czekała nas w sali kina Światowid uroczystość Inaugurująca rok Szkolno-Akademicki 2019/2020.
Galę rozpoczął występ wokalny uczennicy Michaliny Józefowicz z kl.Ib, po nim przemówienie pani Agnieszki Jurewicz – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi. Następnie ciepłe słowa skierowali do nas zaproszeni goście: pan Edward Pietrulewicz – wiceprezydent miasta Elbląg, pani Małgorzata Sowicka- dyrektor Departamentu Edukacji, przedstawiciele uczelni dr inż. Igor Garnik, prodziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, dr Tomasz Wierzejski prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM. Usłyszeliśmy słowa pochwały, za to co robimy i jak robimy. Było nam wybornie i miło.
Pani Urszula Małek – dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego wygłosiła wykład pt. „Zmiany klimatu – czy i czego się bać?”. Widownia słuchała w skupieniu. To ważne żebyśmy wiedzieli, co dzieje się z pogodą, i czy to już są zmiany klimatu? Co możemy zrobić, żeby wspomóc naszą planetę, jak o nią zadbać dla przyszłych pokoleń?
Na zakończenie uroczystości uczta teatralna w wykonaniu uczniów naszej szkoły, czyli przedstawienie pt.”Potyczki miłosne” w reżyserii pań Iwony Studzińskiej i Anny Piwowarskiej. Brawa dla wszystkich.
To był długi i pracowity dzień. Ale taki powinien być, bo to przecież dzień z pasją!

 

Oprac. Edyta Andruszewska


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki