10 lutego 2016r. w Dniu Bezpiecznego Internetu uczniowie II LO i Gimnazjum nr 3 mieli możliwość uczestnictwa w debacie oksfordzkiej. Była ona poświęcona wolności w Internecie.

Rolę marszałka obrad objęła Beata Dzięgo. Po stronie, która uznała, że jest wolność w Internecie zasiedli Tomasz Budziński, Tomasz Witek oraz Andrzej Chądzyński. Zupełnie odmienne stanowisko reprezentowali Jędrzej Tekliński oraz Grzegorz Ciszewski. Publiczność chętnie słuchała argumentów osób prowadzących i zadawała pytania organizatorom. Słuchacze byli zainteresowani między innymi wpływem plików cookies czy przydatnością adblocka. Opinie obu obozów skłaniały do refleksji na temat wolności w Internecie, jak też zaowocowały żywą dyskusją.

Zagadnienie bezpiecznego Internetu wywołało sporo emocji zarówno wśród odbiorców, jak i prowadzących. Na koniec dyskursu uczestnicy musieli podjąć decyzję, która strona bardziej ich do siebie przekonała. Wyniki były zaskakujące. Poglądy uczniów z liceum były bardzo zróżnicowane. Połowa z nich uznała, że jest całkowita swoboda w Internecie, a druga część opowiedziała się za stanowiskiem, że w sieci jednak są duże ograniczenia i inwigilacja. Gimnazjaliści w większości zgadzali się z poglądami Jędrzeja i Grzegorza, którzy przekonywali, że Internet narzuca użytkownikom ograniczenia.
Panel był udany i okazał się ciekawą uczniowską inicjatywą. W szkole potrzeba więcej takich przedsięwzięć, ponieważ młodzież chce dyskutować i wymianiać myśli. Rozmowy na temat taki jak bezpieczeństwo w internecie są nie tylko ciekawe, ale pożyteczne. Warto mówić o problemach, uświadamiać je, by ich unikać. Jest to zwłaszcza ważna sprawa dla młodzieży, gdyż to ona stanowi główny trzon światowych internautów.

 

Dominika Piwowarska, I a LO
Kółko dziennikarskie


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki